TARİHİN EN İYİ 10 FİLMİ

Günümüzde film izlemek hemen hemen herkesin yaptığı sıradan bir aktivite haline geldi. Dileyen herkes her gün farklı konularda farklı filmler izleyebilme imkanına sahiptir. Ancak öyle filmler vardır ki, bu filmleri bir kez izlemek yetmez. İşte tekrar tekrar izlesek de sıkılmayacağımız En İyi 10 Film


 

10- Fight Club

Listemizin ilk sırasını Türkçe ismiyle Dövüş Külubü olan 1999 yapımı olan filme ayırdık. Başrollerini Brad Pitt, Edward Norton ve Helena Bonham Carter’ın paylaştığı, müziklerini Dust Brothers’ın yaptığı ve Chuck Palahniuk tarafından yazılmış olan aynı isimli roman üzerinden çekilen kült film, bugün bile izlendiğinde bizleri yeniden heyecanlandırmayı başarmış ender filmlerdendir.


 

9- Yüzüklerin Efendisi: Kralın Dönüşü

John Ronald Reuel Tolkien’ın yazdığı ve Yüzüklerin Efendisi adlı fantastik üçlemenin sonucusu olan kitaptan uyarlanan bir diğer efsane film olan Kralın Dönüşü listemizde 2. sırada yer almaktadır. Yüzük Kardeşliği ve İki Kule adlı ilk 2 filmden sonra 2003’te gösterime giren Kralın Dönüşü adlı filmin yönetmenliğini ise Peter Jackson yapmıştır. Film toplamda 1.119.110.941 tl hasılat yaparken, 11 dalda Akademik Ödül’e layık gösterilmiş ve bu ödüllerin tamamını kazanmayı başarmıştır.


 

8- Il buono, il brutto, il cattivo

Türkçesi “İyi, Kötü ve Çirkin” olan, başrollerini ise Clint Eastwood, Lee Van Cleef ve Eli Wallach’ın paylaştığı 1966 yapımı olan film Bir Avuç Dolar ve Birkaç Dolar İçin filmlerin sonuncusuyla başlayan üçlemenin sonuncusu olarak karşımıza çıkmaktadır. Dünyanın en iyi filmleri arasındaki yerini kesinlikle alması gereken film Türkiye’de gösterime girme tarihi olan 1969 yılından itibaren büyük bir sükse yakalmış ve geniş bir hayran kitlesi kazanmıştır.


 

7- Pulp Fiction

Türkçe’ye Ucuz Roman olarak çevrilen yönetmenliğini Quentin Tarantino’nun yaptığı Roger Avary ile birlikte yazılmış, kült olarak kabul edilen ve 1994 yapımı olan film, yayınlandığı tarihten itibaren dünya çapında yapılan En İyiler listelerine girmeyi başarmış filmlerdendir. En iy film dalın dahil 7 dalda Oscar’a aday gösterilen film, En İyi Orjinal Senaryo Oscar’ını almayı da başarmıştır. Filmde John Travolta, Samuel L. Jackson, Uma Thurman, Harvey Keitel ve Tim Roth gibi önemli isimler yer almıştır.


 

6- Schindler’s List

1993 yapımı olan Schindler’in Listesi filminin yönetmenliğini Steven Spielberg üstlenmiştir ve gösterime girdikten sonra tüm dünyada ilgi çeken bir film haline gelmiştir. Akademi, Altın Küre, BAFTA ve Grammy ödüllerini kazanan film gişede de 321 milyon dolar gelir elde etmeyi başarmıştır.


 

5- 12 Angry Man

Listemizde 6. sırayı 1957 yapımı ABD filmi olan drama türündeki 12 Öfkeli Adam almaktadır. Sidney Lumet’in yönetmenliğini yaptığı film, Reginald Rose’un aynı adlı oyunundan uyarlanmıştır. Filmde Henry Fonda, Lee J. Cobb, Jack Klugman, Ed Begley gibi isimler yer almıştır ve 2007 yılında Amerika Birleşik Devletleri Kongre Kütüphanesi tarafından “kültürel, tarihi ve estetik olarak önemli” filmler arasına seçilerek ABD Ulusal Film Arşivi’nde muhafaza edilmesine karar verilmiştir.


 

4-  The Dark Knight

2008 yapımı olan ve Türkçe’ye Kara Şövalye olarak çevrilen film, Christopher Nolan’ın yönetmenliğini yaptığı bir süper kahraman filmidir. DC Comics’in kurgusal karakteri olan Batman’dan uyarlanan film, Batman Başlıyor filminin devamı niteliğindedir. Film Türkiye’de de 2008 yılında gösterime girmiştir ve büyük bir hayran kitlesi yaratmayı başarmıştır.


 

3-  The Godfather: Part II

Senaryosu Mario Puzo ve Francis Ford Coppola tarafından yazılmış The Godfather II, ilk filmden 2 sene sonra çekilmiştir. 6 Oscar kazanmayı başarmış film, tüm dünyada büyük yankı uyandırmış ve gelmiş gelmiş en iyi 3 film arasında yer almaktadır. Devam filmi olarak da The Godfather 3 çekilmiştir. Marlon Brando ve Al Pacino isimleri başta olmak üzere birçok efsane isim bu filmde yer almıştır.


 

2- The Godfather

Baba filminin ilk serisi olan film, Mario Puzo’nun yazdığı aynı adlı romandan uyarlanmıştır. Günümüzde bile en iyi filmler dediğimizde sayabileceğimiz 3 5 tane filmden bir tanesi olan Baba’nın başrollerini Marlon Brando ve Al Pacino paylşamaktadır. Filmin yönetmenliğini Francis Ford Coppola yaparken, herkes tarafından bilinen o muhteşem müzikler ise Nino Rota, Carmine Coppola ikilisi tarafından yapılmıştır.


 

1- The Shawshank Redemption

Listemizin son sırasında ise taraflı tarafsız herkesin kesinlikle ilk sıraya koyacağı bir başyapıt bulunuyor. Türkçe’ye Esaretin Bedeli olarak çevrilen b filmin başrollerinde Tim Robbins ve sinemanın eskimeyen yüzü Morgan Freeman yer almaktadır. 1994 yılı Amerikan drama filmi olan Esaretin Bedeli gerek konusu, gerekse oyuncu performanslarıyla izleyen herkesin üzerinde çeşitli duysugal etkiler bırakmayı başarabilmiş ender filmlerdendir. Bu başyapıtın yönetmenliği Frank Darabont’a aitken, öyküsü ise usta isim Stephen King’e aittir.


Tarihin En İyi 10 Filmi

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

 

Yorumlar

Yorum

FANOFDIDIER

Son Yazılar
Bir cevap bırakın