Hayatımızı Değiştirecek 10 Modern Cihaz

Pek çok kişi bizim günümüzde bütün zamanların en yoğun teknolojik devrimini tecrübe etmekte olduğumuza ve  yeni gelişmelerin eski modellerin yok olmasına neden olacak bir İleri teknoloji çağına doğru geçiş yaptığımıza inanmaktadır. İşte size yakın gelecekte hizmet verecek olan bazı cihazlar.(bazısı hali hazırda hizmet vermektedir) . Bu modern cihazların pek çoğu hayatımızı – ve içinde yaşadığımız dünyayı- olumlu yönde değiştirecektir.


10- Diş Sensörü

dissonsoru

Diş hekimi korkusu pek çok çocuk ve ergen için ciddi bir sorun olabilir. Dişçi korkusu ve Kaygısı üzerine yapılan akademik çalışmalara göre bazı gençler dişçi ziyaretlerinden o kadar nefret etmektedirler ki, sıklıkla iş birliği yapmaya yanaşmamakta veya daha da kötüsü dişçiye gitmemektedirler. Doğrusunu söylemek gerekirse, hiç kimse yaşı ne olursa olsun en basit bir kontrol için bile dişçiye gitmekten hoşlanmamaktadır. Princeton ve Tufts’daki bilim adamları dişlerimizi kontrol etirme sıklığını azaltacak-böylece daha az dişçi ziyareti yapılmasını ve daha mutlu bir toplumun oluşmasını sağlacayacak olan ince bir diş sensörü üzerine calışmaktadırlar. Bu sensör çürüklere,plak oluşumuna veya diğer enfeksiyonlara neden olabilecek bir bakteri saptadığında sizi uyaracak-böylelikle siz de önemli bir sorunun oluşmasını engelleyecek ve böylece dişçi ziyaretinden kurtulmuş olacaksınız.


9- Kanatlı Hız Treni

kanatlı-roller-coaster

Kanatlı Hız Treni 2-1. Geleceğin keyif ve eğlencesine hoşgeldiniz. Bollinger & Mabillard tarafıdan geliştirilen Kanatlı Hız Treni yolcuları yolun kenarlarına yerleştiren ve böylece onlara bir uçağın kanadında yolculuk ediyormuş iluzyonunu yaşatan bir Hızlı Tren çeşididir. Onların üstünde veya altında bir şey bulunmamaktadır. Bu trenlerden şu anda dünyada dört tane bulunmktadır: Bunların üçü ABD’de , ve beşincisinin 2013 yılında Çin’de açılması planlanmaktadır. Çok yüksek yerleden korkanlar için ve kusma eğilimi olanlar için tavsiye edilmemektedir. Bazı şeyler teknoloji her nekadar gelişmiş olsada bir arada bulunanamaktadırlar.


8- Oculus Rift

oculus-rift-0113-de

Oculus- Rift-0113-De. Kimileri onu haklı olarak oyun dünyasında bir devrim olarak tanımlamaktadır. Oculus Rift oyun endüstrisini ilelebet değiştirme potansiyeline sahip bir sanal gerçekçilik başlığıdır. Oyun severler halihazırda günümüz oyun konsolarının ve bilgisayar oyunlarının müthiş tasarımlarından ve grafik kapasitelerinden yararlanmaktadırlar, ancak Oculus Rift oyuncuları artık oyunun tam ortasına getiren cihaz olabilir. Biz bu teknolojinin bildiğimiz oyunlarla nasıl birleştirileceğini ancak hayal edebiliriz. Bundan on yirmi yıl sonra çok kişili oyun acaba nasıl oynanacaktır?


 

7- Parallella

8757231653_54f2931d6e_b

Parallella bilgisayarların yapılışını değiştirecek, Adapteva da devrime herkesin katılması için fırsat sunmakta. Basitçe iface edilecek olursa ortalama bir insan için bir süper bilgisayar. Parallella sayesinde obje takibi, holografik baş üzeri göstergesi ve konuşma tanımlama işlemleri daha akıllı hala gelecekler. Esas itibariyle bir mini süper bilgisayar olduğunu göz önünde bulundurursak fiyatı inanılmaz, sadece 99$. Yazılımcı ve Linux kullanıcısı olmayanlar için tavsiye edilmemekle birlikte eğer işi biliyorsanız donanım kendi kişisel projenizi yaratmanızda gerekli olacak geliştirme yazılımına sahip.


6- 4K Televizyonlar

4k televizyon

Sony 4K. Klasik televizyonları dijital televizyonlarla değiştirme eğilimi belirli bir süredir devam etmekte, ancak 4K televizyonlar bu eski endüstri için muhtemelen son bir vurgun olacaklardır. 4K televizyonlar filmleri HDTV’lere göre dört kat daha büyük bir çözünürlük ile oynatabilmekte bu da onların neden bu kadar iyi karşılandıklarını göstermekte. Şimdilik, fiyat fahiş, ve bu cihazın şimdiki özellikleri bu cihazda kullanılabilecek programların önemli bir kısmını sağlayamamakta- ancak yine de berraklık ve uygunluk açısından ileriye dönük önemli bir adım olmakta. Ne zaman 4K televizyonlar mümkün bir alışveriş haline gelecekler? Bazıları bunun birkaç hafta içinde gerçekleşeceğini söyleyebilir size. Size halihazırda Sony’nin 5000$ fiyatla gelen 55 ve 56 inç modelerini veya 24 binlik fiyata kadar çıkan 84 inçlik modelerini satın alarak bir 4K televizyon alabilirsiniz. Ve YouTube’da halihazırda desteklenmektedir. İşte size mürekep akışının harika bir 4K videosu (not: 4K versyonu için kaliteyi ‘’orjinal’’ olarak ayarlayın).


5- Akıllı Saat

akıllısaat

Pebble 2F0A6577. 2013’de resmi olarak lanse edilen ‘’Pebble’’ ilk akıllı saatir. Klasik bir saate olan olağan fonksyonların dışında, basit bir Android ve İOS uygulaması ile Akıllı Telefona veya tablete bağlanabilir. Bu şekilde, saat günün zaman bilgisi dışında size cevapsız çağrılar,mesajlar ve mailer gibi pekçok bilgi vermektedir. Bu cihaz aynı zamanda bir uygulama marketi ile de bağlıdır, böylece geliştiriciler Pebbleyi daha ilginç ve kullanışlı hale getirecek başka uygulamalar yaratabilirler.


4- Temiz Su Üreten Reklam Tabelası

Kaynak:techland.time.com

Kaynak:techland.time.com

Görünüşe göre reklam, günümüzde toplumun fonksyonel olabilmesi için an az temiz su kadar gereklidir. Dolayısıyla bir şirketin ikisini birleştirme çabasına görmek oldukça rahatlatıcı olmaktadır. Lima, Peru’da bulunan ve Peru Mühendislik ve Teknoloji Üniversitesi ve Mayo DraftFCB reklamcılık şirketi tarafından geliştirilen reklam tabelesı hergün yaklaşık yirmi altı galon su üretebilmektedir. Tabela beş filtre cihazı kullanmakta ve Lima’nın nemli havasından yardım almaktadır.Tabela sadece Peru’nun en büyük şehrine-1.2 milyon oturanın kullanma suyuna sahip olmadığı bir şehir- su sağlamak için tasarlanmamıştır aynı zamanda çocukların üniversitede mühendslik okumaları için teşvik amaçlı tasarlanmıştır. Bu tebela insanlığın en büyük sorunlarından birini çözecek en büyük teknolojik devrimlerden biri olabileceği gibi ileri bir seviyeye geçemeyecek olan muhteris bir plan da olabilir. Bunu zaman gösterecek.


3- Google Gözlüğü

google gozluk

Google-Gözlüğü. İnsanlar daha önce de akıllı gözlük yapma girişiminde bulunmuşlardır ancak pek başarılı olamamışlardır. Google’ın ‘’Gözlügü’’ sorunsuz çalışan ilk gözlük gibi görünüyor.Gözlüğü kullananların dediğine göre ( her nekadar herkesin size baktığı hissini uyandırsa da) yaşadıkları deneyim esasen oldukça iyiydi.Baktığınız her şeyle ilgili anlık bilgi edinebilmek her nekadar bazılarına aşırı bilgilenme olarak görünse de, gelecekte insanların bu fikre alışması olası görünmekte.


2- Myo

myo1_610x359

Myo 610X359. Yeni nesil hareket kontrolu olarak adlandırılan Myo Bluetooth yolu ile elektronik cihazlarınızı telsiz bir şekilde kontrol etmek için kaslarınızdaki elektrik sinyallerini yakalayan sensörlerle donatılmış bir pazubantır. Yaratıcılarına göre, cihaz hem Windows hem de Mac işletim sistemleri üzerinde çalışacak ve iOS ve Android desteği hemen ardından gelecektir. Myo halihazırda 149$ karşılığında önsipariş edilebilimekte ve 2013’ün sonlarına doğru piyasaya sürülmesi beklenmektedir. Cihazın başarısı büyük ihtimale birlikte çalışabileceği uygulamaların sayısına bağlı olacaktır. Ortalama bir oyuncunun oyun becerilerini cihazla birlikte gösterilmiş olması işteyeceğini tahmin etmek oldukça isabetli olacaktır. Her ne olursa olsun Myo hareket kontrol pazubantı , eğer başarılı olursa kamera ile hareket tanımlama sistemini tarih kitaplarına yazdıracaktır.


1- Argus II Retinal Prostetik Sistem

argusii

Argus-II-2. Second Sight tarafından geliştirişen Argus tam veya kısmı kör olanlar için görme yeteneğini geri kazandırmak için geliştirilmiştir. Bu işlemi gözlüklere yerleştirilmiş olan ve görüntüleri yakalayan bir mini kamera sayesine gerçekleştirmektedir, ardından bu görüntüler kullanıcının gözüne yerleştirilmiş olan bir implantın yakaladığı direktiflere dönüştürülmektedir. Direktifleri aldıktan sonra implant onları bir elektrod dizinine göndermekte sonrasında ise bu dizin görsel bilgiyi optik sinir yoluyla beyne iletmektedir. Bu cihaz dünyadaki milyonlarca engelliye görme yeteneğini geri kazandrıma şansı veren gerçek bir teknoloji devrimidir.


 

Sizce Hayatımızı En Çok Değiştirme Potansiyeli Olan Cihaz Hangisi?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

Yorumlar

Yorum

Hüseyin Bahar

Founder @vganimation / http://vg.com.tr , serial entrepreneur, industrial engineer, father. Born in Bulgaria, lives in Istanbul

Son Yazılar
Bir cevap bırakın