EN İYİ 10 HAKEM

Dünyanın En İyi 10 Hakemi
Son yıllarda ülkemizi futbolda en iyi temsil eden ne Galatasaray, ne Fenerbahçe ne de Beşiktaş… Tabi ki herkesin aklına geleceği gibi Cüneyt Çakır. Bizlerde bu yazımızda Wordrefree’nin belirlediği dünyanın en iyi 10 hakemi listeledik.


 

10- Viktor Kassai

Viktor-Kassai-Hongrie

1975 doğumlu Maracistan doğumlu Kassai en iyi hakemler sıralamasında 10. sırada yer alıyor. Kassai 2007 yılında Fifa 20 Yaş Altı Dünya Kupasında yer almıştır. Euro 2008’de 4. hakem olarak görev yapan, olimpiyatlarda da çok kez görev yapmıştır. Kassai 2010 Dünya Kupasında da görev almıştır.


 

9- Jorge Larrionda

jorge-larrionda-schiedsrichter-514
Uruguaylı olan Larrionda’nın tam adı Jorge Luis Larrionda Pietrafies’tir. İspanyolca ve İngilizce konuşabilen hakem 2006 Dünya Kupasında 4 maç yönetmiştir. 2010 Dünya Kupasında Uruguay yarı finalistlerden biri olmasaydı, Larrionda’nın finali yönetmesi kesin gibi gözüküyordu. Ancak yine turnuvada iyi işler çıkardı diyebiliriz. Libertadores finalinin de bir ayağını yönetmiş bir hakemdir.


 

8- Pedro Proença

Pedro-Proenca_2222042b
Tam ismi Pedro Proença Oliveira Alves Garcia olan Portekizli hakem En iyi 10 hakem listesinde 8. sırada yer alıyor. Şampiyonlar liginde birçok kez görev alan Proença, Euro 2012’de de görev alan hakemlerden biridir. 2014 Dünya Kupasında da 3 kez görev almayı başarmış bir hakemdir.


 

7- Frank de Bleeckere

frank de bleecker

Belçikalı Beeckere Flemenkçe, Fransızca, İngilizce ve Almanca konuşabiliyor. 7 maçla Belçika’nın dünya kupalarında en çok maç yöneten hakemi olan 2011 yılında yaş limitinden dolayı emekli oldu. Avrupa’da ve dünya kupalarında çok önemli maçlar yönetmiş bir hakem olarak listemizde yer alıyor.


 

6- Felix Brych

felix brych

Felix Brych bir doktordur. Alman hakem, elit kategori hakemi olarak 2009 yılında görev almaya başlamıştır. Şampiyonlar liginde 2012 Olimpiyat oyunlarında ve 2014 Dünya Kupasında son derece önemli maçlar çıkarmıştır. Felix Brych listemizin 6. sırasında yer alıyor.


 

5- Ravshan Irmatov

Match Referee Ravshan Irmatov
Listemizin 5. sırasına ise Ravshan Irmatov’u koyuyoruz. Özbekistan’lı olan Irmatov Rusça, Özbekçe ve İngilizce biliyor. 2010 yılında ilk kez Dünya Kupası finalini yönetmiştir. 2008 yılında Dünya Kulüpler şampiyonası finalinde hakemlik yapmayı başarmıştır. 2011’de ise Asya kupasında finali yöneten isimdir. 2014 Dünya Kupasında ve 2012 Olimpiyatlarında da görev alan bir hakemdir.


 

4- Bjorn Kuipers

kuipers

Bjorn Kuipers’te son derece önemli hakemler arasında gösterilmektedir. 33 yaşındayken Fifa Kokart’ını almayı başaran Kuipers, 2009 yılında ise Fifa Elit Kategori hakemi olmuştur. 2006 yılında U17 Avrupa Şampiyonasında final yönetmeyi başarmıştır. Ayrıca 2009 yılında U21 Avrupa Turnuvası finalini de yönetmeyi başarmıştır. 2010 Avrupa Kulüpler Dünya Kupasında da yarı final yönetmeyi başarmış Kuipers, Euro 2012 hakemleri arasında da yer almıştır.


 

3-Howard Webb

howard-webb_2089969b

Son derece başarılı bir hakem olan Webb İngilizdir. 2008 yılından itibaren önemli turnuvalarda görev yapan Webb, Şampiyonlar liginin, Dünya Kupalarının, Avrupa Kupalarının vazgeçilmez hakemlerinden biridir. 2010 Dünya Kupasında ve Euro 2012’de önemli maçları geride bırakan Webb, hala en iyi hakemler arasında gösterilmektedir.


 

2- Cüneyt Çakır

cüneytçakır
Aslında Cüneyt Çakır’ı listenin 1. sırasına da koyabiliriz. Ancak World Refree sıralaması bu şekilde. Türkiye’nin futbolda en iyi temsil edilmesi sağlayan Çakır, çok önemli maçlar yönetmiştir. Son olarak Şampiyonlar liginde final yöneterek göğsümüzü kabarttı. 2014 Dünya Kupasında da görev alan Çakır, en iyi hakemler arasında kesinlikle tartışmasız en iyi hakem olacaktır. Yaşı da çok genç olan Çakır gerek Uefa gerekse Fifa sıralamasında en iyidir.


 

1- Milorad Mazic

MiloradMazic_b
Listenin ilk sırasında Milorad Mazic bulunuyor. Sırp hakem, 2014 dünya kupasında da görev yapan hakemlerdendir. 2009 yılında Uefa hakemi olan Mazic, Avrupa ligin maçlarında da görev almıştır. Fakat yakın bir zamanda Şampiyonlar liginin de en önemli hakemi olacağı bekleniyor.


 

Sizce En İyi Hakem Hangisi?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

Yorumlar

Yorum

FANOFDIDIER

Son Yazılar
Bir cevap bırakın