En Garip 10 Fobi

Hangimizin bir kaç fobisi yoktur ki? Fakat bazı insanların aklınızın ucuna gelmeyecek korku yaşadığı duyunca çok şaşıracaksınız. Modern dünyanın bize “armağanı” en garip 10 fobiyi sizler için listeledik. Eğer bu korkulardan birini deneyimliyorsanız lütfen yorum kısmında bizlerle paylaşın.


 

10- Agyrophobia – Yoldan Karşıya Geçme Korkusu

yoldan karşıya geçme korksu
Agyrophobikler yoldan, caddeden ve diğer trafik yollarından geçme korkusu yaşarlar. Bu korku insanı modern bir şehirde yaşama konusunda zorluk yaşatır şüphesiz. Agyrophobia yunanca köklü bir kelime olup, yollardan korku anlamına gelir. Bu korkunun arabalarla ilgisi yoktur.


 

9- Mageirocophobia – Yemek Pişirme Korkusu

bell-pepper-569070_1280
Mageirokos yunanca’da yemek pişirmede yetenekli kişi anlamına gelmektedir. Eğer bu fobiniz var ise aşırı zayıflık problemi yaşayabilir ya da eğer yalnız yaşıyorsanız oldukça sağlıksız bir beslenme tarzınız olabilir. Bu korku ile yaşayanlar, çok iyi yemek yapanlardan oldukça rahatsız olurlar. Bu korkunun temelinde de bu vardır.


8- Pediophobia – Oyuncak Bebek Korkusu

Pediophobia - Oyuncak Bebek Korkusu
Pediophobia oyuncak bebeklerden mantıksızca korma fobisidir. Sadece korkutucu bebeklerden değil “bütün oyuncak bebeklerden”. Korku aslında, canlıların hatalı versiyonu korkusudur. Bu nedenle robotlardan, mankenlerden korkuyu da kapsar. Böyle biri çok zor alışverişe çıkar. Bu korkunun çocuklardan korkmak anlamına gelen pedophobia veya pediaphobia ile karıştırılmaması gerekir. Sigmund Freud bu korkunun özünde oyuncak bebeğin canlanacağı olduğunu düşünmüştür. Diğer bir bilim adamı da bu korkunun özünde insan olmayan objenin insan gibi davranmaya başlayacağı korkusu olduğunu düşünmektedir.


7- Deipnophobia – Akşam Yemeği Sohbeti Korkusu

Deipnophobia - Akşam Yemeği Sohbeti Korkusu
Akşam yemeği yerken bazen öyle sohbetler yapılmaktadır ki bize oldukça garip gelir. Fakat bundan söz etmiyoruz, bazı insanlar akşam yemeği yerken yanındaki insanla konuşma korkusundan muzdariplerdir.


6- Eisoptrophobia – Ayna Korkusu

Eisoptrophobia - Ayna Korkusu
Eisoptrophobia geniş anlamıyla aynalardan korkmaktır daha detaylı açıklarsak aynada görünen dünyanın yansıması ile ruhsal olarak iletişim kurma korkusudur. Bu rahatsızlığa sahip olanlar mantıksız olduğunu kabul etseler bile korkularına mani olamazlar. Korkuları büyük ölçüde batıl inançları nedeniyledir. Ayna kırmanın uğursuzluk getireceğini, aynaya bakmanın ruhsal dünya ile iletişime geçme anlamına geldiğini düşünürler. Bu yazıyı yazarken farkettim ki bende de biraz bu korku var, özellikle kızgınken aynaya bakmak istemiyorum.


5- Demonophobia – Şeytan Korkusu

şeytan korkusu
Demonophobia şeytan gibi insan figüründeki ruhsal – doğaüstü canlıların varlıklarından sürekli ve anormal şekilde korku duyma anlamına gelir. Onların serbestçe dolaştıklarına ve zarar verdiklerine inanmaktadırlar. Korkularının aşırı ve mantıksız olduğu kabul etmektedirler. Fakat şeytan sözü geçtiğinde aşırı rahatsız olmaktadırlar. Özellikle ormanın içinde bir evde kalma, karanlık bir evde kalma fikri ya da şeytan ile ilgili bir film aşırı korku uyandırır.


4- Pentheraphobia – Kaynana Korkusu

kaynana korkusu
Bu listedeki fobilerden en yaygın olanı budur. Eminiz aranızda evli varsa bu korkudan en az bir kere muzdarip olmuşsunuzdur. Bu korku özellikle batı toplumlarında yaygındır, eğlence sektörünün bir çok alanında filmlerde vb. bu konu işlenmektedir. Bu hastalığın bir çok psikolojik terapi ile yok edilme yöntemi bulunsa da boşanma en etkili çözümdür. Bu fobiden en çok çeken ünlü ismi hepimiz biliyoruz: “Sindirella”


 

3- Arachibutyrophobia – Fıstık Ezmesinin Ağzının Üstünde Kalma Korkusu

Fıstık Ezmesinin Ağzının Üstünde Kalma Korkusu
Bu fobi hakkında bilgi bulmak oldukça zor oldu fakat oldukça yaygın ve çok garip olduğunu söyleyebiliriz. Çocukken fıstık ezmesi ya da jöleli sandwich yemeye zorlanmış biri ilerleyen yaşlarda travmalar yaşayabilmektedirler. Bu korkuya sahip biri fıstık ezmesi gördüğünde terlemeye kasılmaya başlar. Ağzının üst kısmı kabarır ve kaşınmaya başlar.


 

2- Cathisophobia – Oturma Korkusu

oturma korkusu
Bu korkunun nedeni hemoroid sonrasında yaşanan zor durum olarak nitelendirilse de bazen nedeni sivri ve acı veren objlerin üstüne oturma sonucudur. Bazen oturma korkusunun nedeni okul yıllarında alınan bir cezadan kaynaklanabilmektedir. Ya da topluluk önünde konuşma korkusunun başka bir formu olarak ta nitelendirilebilir. Bu fobiye sahip olanlar oturma fikri ya da eylemiyle terler, zor ve yavaş nefes alıp verirler, kaygı yaşarlar.


 

1- Automatonophobia – Vantrilok’ten (karnından konuşan’dan) Korkma

Automatonophobia - Vantrilok'ten (karnından konuşan'dan) Korkma
Aslında bu korkunun mantığını anlayabiliriz, karnından konuşma zaten biraz garip birşey. Oyuncak bebeğin kıç tarafından elini koyan bir adam ve ağzı kıpırdamadan elindeki oyuncağın canlanmış gibi konuşması… Bu hastalıktan muzdarip kişilerin tedavi olması gerekir. Bu korkuyla yaşayandan Vantrilok gördüklerinde kusarlar.


 

Sice En Garip Fobi Hangisi?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

Yorumlar

Yorum

eniyion.org

Bir cevap bırakın