DÜNYANIN EN BAŞARILI 10 GİRİŞİMCİSİ

Listedeki bazı isimler aşikar. Bazıları değil. Forbes’ın listesine göre dünya ekonomisine ve insanlığa en büyük katkıyı yapan isimleri sizler için listeledik.


 

10- Muhammad Yunus

muhammad-yunus

Muhammad Yunus, Grameen Bank’ın kurucusu ve Nobel Barış Ödülü sahibidir. Şu an 100’ü aşkın ülkede insanların hayatlarını şekillendiren mikrofinans ve mikrokredi konseptleri onun parlak buluşlarındandır.


 

9- Sam Walton

walmart

Walton, dünyanın en büyük marketler zincirinden biri olan Walmart’un kurucudur. Walmart yıllık ciro bakımından Exxon Mobil ve Royal Dutch Shell’in ardından dünyanın en büyük 3. firmasıdır.


 

8- N.R. Narayana Murthy

narayana-murthy

Narayana Murthy Infoys’un yedi kurucusundan biridir. Şirketin 1981’den 2002’ye kadar CEO’luğunu yapmıştır. 2011 yılına kadar da yönetim kurulu başkanı kalmıştır.


 

7- John Mackey

john-mackey

John Mackey, Whole Foods Market’in kurucudur.  Bu yiyecek süpermarket zinciri ilk olarak Texas’ta kurulmuştur ve organik gıda hareketinin en etkili savunucularındandır.


 

6- Mark Zuckerberg

mark-zuckerberg

Zuckerberg sosyal paylaşım sitesi olan Facebook’un kurucusu, başkanı ve CEO’sudur. Şirket 3 yıl önce halka arz edilmiştir.


 

5- Howard Schultz

howard-schultz

 

Howard Schultz dünyanın en büyük kahve cafe zinciri ve 61 ülkede 20.000 ‘den fazla bayiisi olan Starbucks’un başkanı ve CEO’sudur.


 

4- Larry Page and Sergey Brin

larrysergey

Dev arama motoru Google’un kurucusu bu iki isimdir. Stanford Üniversitesinde iken kurdukları şirketin başında şu an Larry Page bulunmaktadır. Sergey Brin ise özel projeler ile ilgilenmektedir.


 

3- Jeff Bezos

Jeff Bezos

Jeff Bezos Amazon.com’un kurucusu ve başkanıdır. Amazon.com internetteki en büyük parekende şirketidir. Ayrıca 1999 yılında yılın insanı seçilmişti.


 

2- Bill Gates

bill-gates

Bill Gates Microsot’un başkanı ve kurucusudurr. Ve uzun süredir dünyanın en zenginleri listesinde hep 1 numarayı korumaktadır. Bill ve Melinda Gates Derneğinin başkanıdır.


 

1- Steve Jobs

steve_jobs

Listenin 1 numarasında bu ismi görmeniz sürpriz olmamalı. Steve Jobs Apple’ın kurucusu, Mac’in üreticisi ve iPhone, iPad gibi büyük ve devrim niteliğindeki markaların mimarıdır.


 

 

Sizce En Başarılı Girişimci Hangisi?

Sonuçlar

Loading ... Loading ...

Yorumlar

Yorum

eniyion.org

Bir cevap bırakın